Mariusz Szaforz

BIO

Aktor i reżyser. Znakomity, doświadczony artysta od lat związany z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Jego pierwszym sezonem w Tarnowie był 1977/1978 r.

 

Posiada bardzo duży i uznany dorobek artystyczny, wiele ról teatralnych oraz doświadczeń filmowych i reżyserskich. Jest mistrzem w pracy z młodzieżą, prowadzi warsztaty, lekcje teatralne i aktorskie, reżyseruje widowiska i spektakle z adeptami sztuki. Propaguje teatr jako formę wzajemnego spotkania ludzi.

 

W latach 1973-1975 przebywał na stypendium artystycznym w Paryżu. Współpracował z „Theatr du Soleil” pod kierownictwem Arian Mnouchkine. Odbył staż m.in. u Petera Brooka i Dario Fo (noblista).

 

Współpracował m.in. z reżyserami: Wanda Laskowska, Agnieszka Holland, Laco Adamik, Józef Słotwinski, (Twórca Teatru TV), Jerzy Kreczmar, Witold Filler, Roman Kłosowski, Zdzisław Wardejn, Jerzy Bończak, Bohdan Cybulski, Feliks Falk, Andrzej Rozhin, Mikołaj Grabowski, Wiesław Hołdys, Jerzy Sopoćko, Wojciech Markiewicz, Jowita Pieńkiewicz, Bernard Ford-Hanaoka.

 

Zagrał około 300 ról teatralnych. Miał również kilka epizodów artystycznych z filmem i telewizją.

 

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie prowadził zajęcia w liceum, w klasach o profilu teatralnym.


Za swoją pracę twórczą otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatem nagrody „Uskrzydlony” za rok 2009 w kategorii kultura, a także „Tarnowskiego Dukata”, który jest przyznawany za szczególne zasługi dla miasta. 


W 2016 r. aktor obchodził jubileusz 40. lecia pracy twórczej w tarnowskim teatrze „Solskiego”. 

Wspólne realizacje

Mariusz Szaforz w "Słowo za słowo" w Radio RDN

Mariusz Szaforz wspólnie z: Dorota Kunc ,

09.10.2019 r.

Więcej >